Deri Cüzdan Nasıl Yapılır?

Deri Cüzdan Nasıl Yapılır?

Paralarınızı ve kartlarınızı koymak amacıyla deri cüzdan kullanmak istiyor ve bu cüzdanı kendiniz yapmayı düşünüyorsanız deri cüzdan nasıl yapılır? Öğrenmeniz gerekir. Kullanacağınız malzemeleri ve yapım aşamalarının neler olduğunu öğrenmenizin ardından zevkinize uygun deri cüzdanınızın olmasını sağlayabilirsiniz. Deri cüzdan yapımına dair size faydalı olacak bilgiler;

Kaliteli Deri Cüzdan Yapımı 

Deri cüzdan yapımı tahmin edildiği kadar kolay bir iş değildir. Özellikle kaliteli deri cüzdana sahip olmak için uygun malzeme ve el becerisine sahip olmanız gerekir. Böylelikle uzun süreli kullanabileceğiniz veya hediye edebileceğiniz deri cüzdana kavuşursunuz.

Kaliteli deri cüzdan yapmak için doğru malzemeleri seçmeniz gerekir. Malzemelerinizi hazırladıktan sonra cüzdanın yapımına geçebilirsiniz. Bu aşamada ise el beceriniz önemlidir. İlk defa böyle bir çalışma yapacaksanız başarısız olmanız mümkündür. Ancak pes etmeyip birden fazla deri cüzdanı yaptığında el beceriniz gelişir ve ortaya gerçekten kaliteli deri cüzdanlar çıkarabilirsiniz.

Cüzdan Yapmak İçin Malzemeler

Deri cüzdanı yapabilmek için malzemeleri eksiksiz olarak hazırlamanız gerekir. Böylelikle para ve kartlarınız için kullanabileceğiniz kullanışlı deri cüzdana sahip olabilirsiniz.

Meskanto Deri Cüzdan Yapım Malzemeleri

Meskanto Deri Cüzdan Yapım Malzemeleri

 

Cüzdan yapmak için almanız gereken malzemeler ise şunlardır;

 

 • 10 desi crazy deri (semi analin, full vegetal veya vaketa deri de olabilir)
 • Metal cetvel (50 cm boylarında)
 • İşaretleme kalemi
 • Maket bıçağı
 • Çizim cetveli
 • Zımba
 • Dikiş iğnesi
 • Dikiş ipi
 • Biz iğnesi
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Deri parlatıcı

 

Yapacağınız deri cüzdanın modeline göre malzeme sayısının artması mümkündür. Bu malzemelere ek olarak ise deri kesim ve çizim işlemleri için mat veya stant sahibi olmanız gerekir. Böylelikle aldığınız ölçülere uygun kesim veya çizim işlemleri yaparak görüntüsü düzgün cüzdanı elde etmeniz mümkün olur.

Çizim İşlemi

Deri Cüzdan Yapım Çizim ve Kalıp Çıkarma Aşaması Resim Seç

Deri Cüzdan Yapım Çizim ve Kalıp Çıkarma Aşaması

Deri cüzdan yapımına çizim işlemi ile başlamanız gerekir. Çizim için hakiki crazy derinin ön yüzünü kullanmalısınız. Çizim için hazır şablon kullanabilirsiniz. Bu şablonlar kartlık, ceplik, kağıt paralık, bozuk paralık ve fotoğraflık gibi şablonlardır. 

Hazır şablonunuz varsa deri üzerine bu şablonu yerleştirerek çizim cetveli ve biz iğnesi ile uygun şekilde işaretleme yapmalısınız. İşaretleme işlemini tamamladıktan sonra çizim aşamasına geçebilirsiniz. 

Çizim aşamasında işaretleme kaleminden yararlanabilirsiniz. İşaretleme kalemi kullanarak çizim yaparken işaretlemelerde kaydırma yapmamaya özen göstermelisiniz. Çizim işlemini deri cüzdanın oluşması için gerekli olan tüm parçalar için yapmalısınız. Böylelikle kesime hazır parçalar elde edebilirsiniz.

 

Deri Kesimi

Deri Cüzdan Yapım Kesim Aşaması

Meskanto Deri Cüzdan Yapım Kesim Aşaması

Çizim işlemini tamamlamanızın ardından deri kesimine geçmeniz gerekir. Deri kesimini maket bıçağı yardımıyla yapabilirsiniz. Maket bıçağı tercihinizi 30° açıya sahip modellerden yana kullanmalısınız. Böylelikle bıçağın köreldiği durumlarda kırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Cüzdan için düz parçalar bulunduğu için metal düz cetveli çizimlerin üzerine yerleştirin. Cetvelin çizimlere uygun yerleştiğinden emin olduktan sonra maket bıçağını kullanarak kesimi gerçekleştirin. 

Kesim esnasında kaydırma yapmamaya ve kesimde pürüz oluşmamasına dikkat edin. Düz parçaları kestikten sonra diğer parçaların kesimini gerçekleştirin. Alınması gereken kenarlar varsa kenarların alınmasını maket bıçağı ile sağlayın. Bu işlemin ardından kenar bölümlerine deri parlatıcı sürün

 

 

Dikiş Yapımı

 

Deri Cüzdan Yapım Dikim Aşaması

Meskanto Deri Cüzdan Yapım Dikim Aşaması

Çizim ve hakiki deri kesimini yaptıktan sonra deri cüzdanınız için son aşamaya geçebilirsiniz. Bu aşama dikiş aşamasıdır. Dikiş işlemi için dikiş iğnesi, ip, zımba ve yapıştırıcı gibi ürünleri kullanmanız gerekir.

Dikiş işlemine cep bölümlerini dikerek başlamalısınız. Dikiş işlemini tamamlamanızın ardından kartlık bölümlerin yapıştırılmasına geçmelisiniz. Bu aşamada yapıştırıcıdan yararlanabilirsiniz. 

Cep ve kartlıkların hazırlanmasının ardından cüzdanın ana parçalarının dikiş ve yapıştırma aşamasına geçersiniz. Bu aşamada dikişin yapılması için biz yardımıyla dikiş delikleri açmanız gerekir. Bu delikler sayesinde dikiş işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz.

Deri Cüzdan Yapım Perdah Aşaması

Meskanto Deri Cüzdan Yapım Perdah Aşaması

Deri cüzdanın dikimini tamamladıktan sonra pürüzlü yerlerin giderilmesi için zımpara kullanabilirsiniz. Böylelikle pürüzsüz görüntü sağlarsınız. Zımpara işleminin ardından deri parlatıcı kullanarak cüzdanınızın parlak görünümde olmasını sağlayabilirsiniz. 

Deri Cüzdan Yapım Videosu ve Ücretsiz PDF Kalıp

Aşağıda, Timsah (Corcodile) görünümlü deriden yapılan, çok güzel ve detaylı bir şekilde hazırlanmış deri cüzdan yapımı ile ücretsiz deri cüzdan kalıbını bulacağınız videoyu sizlerle paylaşıyoruz.

 

Deri Cüzdan Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaptığınız deri cüzdanın uzun ömürlü olmasını isterseniz. Bunu sağlamak ise deri cüzdan bakımı ile mümkün olur. Bakımı doğru ve düzenli yaptığınızda uzun yıllar cüzdanı kullanabilirsiniz.

Deri cüzdanların bakımı için şunları yapmalısınız;

 

 • Deri cüzdanların leke kapmamasına özen göstermelisiniz.
 • Cüzdanları yumuşak bez kullanarak düzenli olarak silmelisiniz.
 • Deri cüzdanın nemden uzak kalmasını sağlamalısınız.
 • Cüzdanınızın ıslanması durumunda kendi kendine kurumasına izin verin. Bunun için ıslanan deri cüzdanı boşaltmayı unutmayın.
 • Cüzdanınızda kuruma kaynaklı çatlamalar oluşmaya başlıyorsa deri kremi kullanarak çatlaklıkların yok edilmesini sağlamalısınız.
 • Derinin esneme özelliği olduğundan cüzdanınızı çok fazla para veya kartla doldurmayın. Böylelikle yapısının bozulmasına engel olmuş olursunuz.

 

Bunların dışında deri cüzdanınızın bakımı için kullanım esnasında dikkatli davranmalısınız. Elleriniz kirliyse cüzdanınızı elinize almaktan uzak durmalısınız. Böylelikle temiz kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Derideki Lekeler ve İzler Nasıl Çıkarılır?

Deri cüzdanınızın bakımını düzenli olarak yapmış olsanız bile leke ve izlerin oluşması durumu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda lekeler için deri cüzdan temizliği yapmanız gerekir.

Cüzdan üzerinde su lekesi oluşmuşsa lekenin olduğu bölümü nemlendirmek suretiyle lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yağ veya kir lekeleri bulunuyorsa sıvı sabun ve deri temizleyici kremleri kullanabilirsiniz. Böylelikle oluşan yağ ve kir lekeleri hemen çıkar. Bu sayede deri cüzdanınızı temiz ve parlağı şekilde kullanabilirsiniz.

Deri cüzdan temizleme işleminde kullanabileceğiniz ürünler arasında sirke ve arap sabunu yer alır. Bu ürünler ağır lekelerin çıkarılması konusunda size yardımcı olur. Ayrıca deriye zarar vermediği için güvenle kullanılabilir.

Deri cüzdan da kalem lekesi gördüğünüzde silgi yardımıyla lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Silgi işe yaramıyorsa süt ve sirke karışımı hazırlayarak leke üzerine uygulayabilirsiniz. Böylelikle kısa sürede kalem lekesi ortadan kalkar. Kalem lekelerinde kolonya ve aseton gibi ürünlerin de kullanılması mümkündür. Ancak bu ürünlerin deriye zarar verme ihtimali olduğundan kullanılmaları pek önerilmez.