Deri Ürünlerden Leke Nasıl Çıkar?

Deri Ürünlerden Leke Nasıl Çıkar?

Deri ürünler dayanıklılığıyla ilgi gören parçalardır. Uzun yıllar kullanılabilen bu malzeme çantacılık alanında da yaygın olarak tercih ediliyor. Şık ve kullanışlı deri çantaların muhafazası ve temizliği son derece önemlidir. 

Rutin temizlik yaparken kullanılan kimyasallar ve yöntemler deri çantalarda uygun değildir. Yağ, toz veya leke oluşan deri nasıl temizlenir konusunda birçok metot bulmak mümkündür. Fakat derinin taşıdığı özellik göz önünde bulundurularak en uygun yöntemi seçmek önem arz eder.

Deri çantaya bulaşan leke nasıl çıkar sorusunun birçok cevabı vardır. Deri genellikle damıtılmış su ve özel formüllü temizleyiciler ile temizlenir. Hassas bir dokusu olduğu için gelişigüzel müdahalelerden kaçınılmalıdır. 

Temizlik için oluşturulan karışım spreyli şişe yardımıyla yoğun olmayacak şekilde uygulanmalıdır. Hassas temizleyicilerin yanı sıra buharla temizlemede deri çantalar için kurtarıcı yöntemler arasında yer alır. Deri temizleme kolay gibi görünse de özen isteyen bir işlemdir.


Deri çanta nasıl temizlenir?

 

Deri Kalite Dereceleri

Kadın deri çanta modelleri geçmişten günümüze her dönem ilgi görmüştür. Bu yüzden derinin farklı çeşitleri geliştirilmiştir. Her derinin kalite derecesi de aynı değildir. Hiç yara izi, delik veya ben taşımayan deri birinci sınıf deri olarak değerlendirilir.

Gerçek deri kalitesini etkileyen birçok faktör vardır. Bütün bu faktörler deri çeşitlerini ve kalitesini doğrudan etkiler. Fakat genel olarak ham halinde olan yani işlenmemiş deri en kaliteli deridir.

Kullanılan derinin kalitesini dokunarak da anlayabilirsiniz. Kaliteli derinin en belirgin özelliği gözeneklerdir. Hayvanın derisine ve türüne göre gözenekler farklılık gösterir.

Gerçek deri

 

Deride Oluşabilecek Lekeler

Deriden leke nasıl çıkar sorusuna cevap verebilmek için öncelikle lekenin nasıl oluştuğuna bakmak gerekiyor. Deri doğal bir üründür. Leke oluşumuna ve çizilmeye oldukça müsaittir. Su temasından etkilenir, ayrıca ısı kaynakları da deriyi bozabilir. Deride birçok dış etken lekelenme yapabilir. Bunun yanı sıra yeteri kadar bakım yapılmazsa da deri özelliğini yitirerek sorunlu bir görünüme sahip olabilir.

Yemek yağı, su, toz ve kirler deride leke oluşturabilen en yaygın maddelerdir. Ayrıca tükenmez kalem, boya ve pas da lekelenmeye neden olan diğer faktörlerdir. Deri çanta nasıl yıkanır konusu hassasiyet gerektiren bir alandır. Evdeki malzemelerle deri çantayı temizleyip yıkamak risklidir. Gereken özeni ve titizliği gösterdiğiniz takdirde deri çantaları kolayca temizleyip yıkayabilirsiniz.

 

Deride Oluşan Yağ Lekesinin Temizliği 

Deriden yağ lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Öncelikle derinin yağı çok sevdiğini ve hızla içine çekeceğini belirtmek gerekiyor. Bu yüzden deriye herhangi bir yağ damlaması halinde müdahale etmek için vakit kaybetmemelisiniz. 

Yağ damlası için arap sabunu veya özel temizleyiciler işinizi görebilir. Birebir oranında su ile karıştırdığınız özel temizleyiciler veya arap sabunu yağı temizlemek için yeterli olacaktır. Hazırlanan bu karışımı mikrofiber nemli bir bezle lekeli bölgeye uygulayın. Yuvarlak dairesel hareketlerle ve çok bastırmadan ovalayın.

 

Deride Oluşan Tükenmez Kalem Lekesinin Temizliği

Deriden tükenmez kalem nasıl çıkar en korkutan sorunlar arasında yer alır. Genellikle bulaştığı yerden kolay kolay temizlenmeyen mürekkep lekesi deri ürün sevenlerin de korkulu rüyasıdır. Deriden tükenmez kalem lekesini temizlemek zordur. Kumaşa zarar vermeden temizliği yapmak için dikkatli olmak gerekir.

 Tükenmez kalem lekesi için süt ile sirke karışımı ile temizlik yapabilirsiniz. Birebir ölçüde karıştırılan süt ile sirke karışımı doğrudan lekeli bölgeye temas ettirilmemelidir. Nemli ve yumuşak bir bez yardımıyla, dairesel hareketler uygulayarak sadece mürekkepli alan temizlenmelidir.

 

Deride Oluşan Boya Lekesinin Temizliği

Deri çantadan boya lekesi nasıl çıkar sorusu mürekkep lekesine nispeten daha az endişe yaratıyor. Fakat ne yaptığınızdan emin olmazsanız sonu hüsranla sonuçlanabilir. Boya lekesi için ilk olarak silgi kullanarak lekeyi hafifletebilirsiniz. 

Aseton, alkol ve kolonya boyayı temizleyecek maddeler olsa da deriye zarar verebilir. Bu maddeler boyayı kaldırır ancak derinin rengini atmasına neden olur. Mürekkep lekesi için kullanılan yöntemi boya lekesi temizliğinde de güvenle kullanabilirsiniz.

 

Farklı Deri Türlerine Göre Leke Nasıl Çıkartılır? 

Deri çanta kullanımı yaygınlaştıkça bu ürünlerin bakımı ve temizliği konusunda da birçok bilgi kirliliği oluşuyor. Temizlik işlemleri kendi özelinde işe yarar gibi görünse de kullanıcıların dikkat etmesi gereken önemli bir nokta vardır. Her deri türüne aynı temizleme işlemini uygulamak doğru değildir. Lekenin cinsi kadar derinin türü de leke temizliğinde göz önünde bulundurulmalıdır.

Piyasada çok sayıda deri türü bulmak mümkündür. Örneğin inek veya sığır derisinin bitkisel yöntemlerle işlenmesi ile elde edilen vejetal deri deri de yine sektörde önemli bir yere sahiptir. Cüzdan, kemer, çanta gibi kişisel aksesuarlarda kullanılır.

Sanayide işlenerek elde edilen suni deri çeşitleri ise kalite olarak ham derinin bir tık gerisindedir. Genellikle maliyeti düşük olduğu için tercih edilir.

Zımparalanmış deri olarak karşımıza çıkan nubuk deri ise daha çok ayakkabı sektöründe kullanılır. Giyim sektöründe kullanım imkanı bulan bu deri türü oldukça hassastır.

 

Hakiki Deriden Leke Nasıl Çıkartılır?

Hakiki deri nasıl temizlenir yıkanır mı? Gibi soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Öncelikle hakiki derinin daha uzun ömürlü olması için bakım önerilerini dikkate almanız gerekiyor. Bunun yanı sıra lekelenmesi veya kirlenmesi halinde doğru tekniklerle müdahale etmelisiniz. 

Hakiki deri çamaşır makinesinde yıkandığı takdirde incelir ve geri dönüşümü olmayan çatlaklar oluşur. Ayrıca deterjanlar da yine hakiki derinin ömrünü kısaltır. Hakiki deriden leke çıkartmak için özel temizleyiciler veya bebek şampuanı gibi hassas ürünler kullanmalısınız. Yüz temizleme sütleri de yine leke çıkarmada oldukça yararlıdır. Yıkama işlemini ise elde ve ılık su ile yapmalısınız.

 

Süet Deriden Leke Nasıl Çıkartılır?

Süet deri nasıl temizlenir konusunda da fikir sahibi olan birçok kişi var. Bu işlemi kusursuzca ve başarılı bir şekilde yapmak için öncelikle bir kova ılık suda süet deriyi tozundan arındırmanız gerekiyor. 

Lekeli bölgelerde derinin kalkmaması için kazıma ve ovalama yapmadan hassas bir şekilde davranmalısınız. Daha sonra kuru ve yumuşak bir bezle süet derinin üzerinden geçerek kurulayın. Temizlenen süet deriyi kuruması için havadar ve güneş almayan bir yerde muhafaza edin.

 

Suni Deriden Leke Nasıl Çıkartılır?

Suni deri nasıl temizlenir belki de en çok araştırılan konuların başında yer alıyor. Hakiki derinin çok pahalı olmasından dolayı suni deri çanta ve cüzdanlar tercih ediliyor. Yumuşak bir fırça veya elektrik süpürgesi yardımıyla suni deriyi tozlardan arındırın. 

Saf su ve sabun ile hazırladığınız karışımla çantayı kibarca ovalayın. Yine yumuşak ve nemli bir bezle durulama yapın. Tüm temizlik ve leke çıkarma işlemlerinden sonra deriye bakım yapmayı ihmal etmeyin.

Deri bakımı nasıl yapılır?

 

Deri Bakımı

Sürekli dışarıda kullanılan deri kıyafet ve çantalar çok çabuk kirlenip lekelenebiliyor. Bu lekeleri temizlemek için deterjan veya sabun kullanmak deriye ciddi zarar verir. Özellikle bazı sabunlar hakiki derinin nefes almasını engellediği için kısa sürede kuruyup çatlamasına neden oluyor.

Deri temizliği ve bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

 

  • Lekenin cinsi ve derinin kalitesine göre deri temizleme yapın.
  • Deride lekeler oluştuktan sonra temizlemek mümkün olsa da bu işlem deriye zarar verir. Bu yüzden yumuşak bez ve hassas temizlik ürünleri tercih edin.
  • Kullandığınız deterjanlar iyi bir çözücü olmakla beraber deriyi kurutacaktır. Derinin kuruması yani esnekliğini kaybetmesi ise istendik bir durum değildir. Bu nedenle temizlik sonrası mutlaka deri bakımı yapın.
  • Deri bakımı için tüy bırakmayan mikrofiber bir bez yardımıyla düzenli olarak deri bakım kremi uygulayın.

 

Deri çanta ve cüzdanlar uzun yıllar kullanım olanağı sunabilir. Eğer bakımını ve temizliğini düzenli olarak yaparsanız ilk günkü gibi kullanabilirsiniz. Deri için geliştirilmiş özel kremler, ürünün gözeneklerinin tıkanmasını engelliyor. Ayrıca esnekliğini koruduğu için kırılma ve çatlamalara karşı bariyer oluşturuyor.